تبلیغات
سگ اصیل جنگ و مبارز و نگهبان, گارد و شکار - سگ و انسان و دلایل همزیستی
سگ اصیل جنگ و مبارز و نگهبان, گارد و شکار

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سگ و انسان و دلایل همزیستی

مطلبی از سایت http://persianpet.org  دیدم و خوشم آمد البته نقد هایی هم بر آن وارد است که بماند . تعریف موجودات زنده بدو نوع می توانند در کنار هم زندگی کنند نوع اول زندگی همزیستی   و نوع دوم   زندگی انگلی ( انگل و میزبان) . در نوع دوم همواره یکی از موجودات مورد بهره کشی است و دیگری در معرض بهره بری . چرا سریع اذهان به سوی زندگی مشترک خر و انسان می رود من که منظورم آن نبود . مثلا گل جالیز بر روی گیاهان جالیزی می روید و فقط از شیره گیاهی آن ها تغذیه کرده و می مکد .
در زندگی همزیستی طرفین پایاپای نیازهای همدیگر را برطرف میکنند . در طول تاریخ هیچ گونه ای به اندازه سگ ها پیوند نزدیك باانسان نداشته است (اگر چه ممكن است كه دوستداران گربه با این موضوع موافق نباشند). اما به راستی چرا سگ ها با آسودگی و فراغت در كنار انسان زندگی می كنند؟ درواقعدرباره تاریخچه این ارتباط اطلاعات كمی در دست است.ما می دانیم كه سگ ها از نژادگرگ ها بوده، جثه بزرگ تری داشته، از راسته گوشتخواران اند و قطعاً با انسان هایاولیه برای شكار رقابت می كرده و گاه گاهی هم از انسان به عنوان خوراك استفاده میكرده اند.سگ ها مطیع تر از گرگ ها هستند مگر در مواقعی كه برای مبارزه تربیت شدهباشند. بنابراین این موضوع می تواند بخشی از جواب ما باشد، اما اطاعت صرف دلیل قانعكننده ای برای تمایل انسان ها برای نگهداری از سگ در خانه هایشان نیست، زیراگوسفندان هم موجودات بسیار سر به راه و مطیعی هستند اما تعداد كمی از مردم از آنهابه عنوان حیوان دست آموز نگهداری می كنند.
سگ
برایان هیر (B.Hare) از دانشگاههاروارد معتقد است كه پاسخ این سئوال را می داند. وی در انجمن پیشبرد علوم آمریكا (AAAS) در سیاتل واشنگتن گفت: «علت این مسئله نمی تواند به ضریب هوشی بالای انسانبازگردد چرا كه اگر به این دلیل می بود قطعاً چنین ارتباطی میان سگ ها و شامپانزهها نیز می بایست برقرار می شد در حالیكه عملاً در طبیعت چنین پیوندی به چشم نمیخورد.» طبق فرضیه دكتر هیر سگ ها نسبت به نشانه های زندگی اجتماعی انسان حساسیتنشان می دهند. علاوه براین قادرند خود را با شرایط زندگی اجتماعی انسان ها وفقبدهند. در نگاه اول، این مسئله ممكن است یك حس مشترك به شمار آید. اما انسان هاموجودات اجتماعی هستند كه به كرات از پی بردن به اینكه چگونه مهارت در برقراریارتباط با یكدیگر در آنها ایجاد شده است، ناتوان مانده اند.
به همین منظوردكتر هیر تصمیم گرفت كه این توانایی ها در سگ ها را با انواع مشابه آن در شامپانزهها مقایسه كند (شامپانزه ها از نظر هوش غریزی و ذاتی در مقام دوم بعد از انسان قرارمی گیرند). آزمایش وی بسیار ساده بود. او حیوانات مورد آزمایش را با دو فنجانوارونه و تكه ای غذا مورد آزمایش قرار داد. در ابتدا او فنجان ها را پشت پرده ایمخفی كرده و یك تكه غذا در زیر یكی از آنها قرار داد و بعد پرده را از جلوی فنجانها كنار كشید. در مرحله بعد به حیوانات مورد آزمایش این اجازه را داد تا فنجانی كهبه نظر می رسید غذا زیر آن است را انتخاب كنند. اگر آزمایشگر هیچ نشانه و علامتی بههیچ كدام از دو گونه در خصوص فنجان درست نشان نمی داد، هر گونه قریب به ۵۰ درصد ازوقت خود را صرف پیدا كردن فنجان مورد نظر می كرد. اما اگر با راه هایی همچون آهستهضربه زدن یا چشم دوختن به فنجان مورد نظر به آنها كمك می شد تنها این سگ بود كه باتوجه به علامت داده شده فنجان صحیح را پیدا می كرد در حالی كه شامپانزه بدون توجهبه این نشانه ها، مرتباً سعی می كرد با كمك هوش و ذكاوت خود شانس خود در پیدا كردنفنجان صحیح را امتحان كند.
این آزمایش بارها و بارها تكرار شد اما در نتیجهكار هیچ تغییری حاصل نشد. بنابراین او چنین نتیجه گرفت كه شامپانزه ها به راحتیعلائم زندگی اجتماعی را درك نمی كنند. با اثبات این فرضیه، دكتر هیر مصمم شد كه بهسئوالات دیگری كه در این زمینه مطرح می شود بپردازد. مثلاً این مهارت در برقراریارتباط از كجا سرچشمه می گیرد؟ او سه فرضیه برای این مسئله ارائه كرد. فرضیه اولاین بودكه این مهارت از اجداد آنها یعنی گرگ ها به ارث رسیده است چرا كه گرگ ها نیزموجوداتی اجتماعی هستند. این فرضیه بسیار محتمل به نظر می رسید اما زمانی كه گرگ هادر آزمایش غذای پنهان شده در زیر فنجان شركت داده شدند به هیچ وجه بهتر از شامپانزهها عمل نكردند.
طبق فرضیه دوم سگ ها مهارت در برقراری ارتباط را به دلیلزندگی در كنار انسان ها آموخته اند. این فرضیه هم رد شد. زیرا دكتر هیر این آزمایشرا با سگ هایی كه از بدو تولد به گونه ای پرورش داده شده بودند كه حداقل تماس را باانسان ها داشته باشند و همچنین سگ هایی كه در كنار انسان ها بزرگ شده بودند تكراركرد ولی در عمل مشاهده كرد كه این دو گروه هیچ تفاوتی با هم نداشتند.
سومینفرضیه برای حساسیت سگ ها نسبت به علائم و نشانه های زندگی اجتماعی انسان ها مربوطبه سازگاری ژنتیكی است. این سازگاری ژنتیكی به گونه ای تكامل یافته است كه به سگ هااین اجازه را می دهد كه به آشیان اكولوژیك جدید وارد شوند و با انسان ها همزیستیداشته باشند. برای آزمایش این فرضیه دكتر هیر تیمی را به سرپرستی خودش به گینه نو وجزیره ای كه جمعیتی از سگ های موسوم به سگ های زوزه كش زندگی می كردند، برد.دادنلقب زوزه كش به این سگ ها به این باز می گردد كه آنها به جای واق واق كردن، زوزه میكشیدند. شكل ظاهری سگ های زوزه كش به جای اینكه شبیه به گرگ ها باشد شباهت زیادی بهسگ ها داشت و این مسئله می تواند دلالت بر این داشته باشد كه این سگ ها زمانی اهلیشده اند. در تحقیق دیگری كه بر روی روباه های پرورش یافته در مزارع به منظوراستفاده از پوست آنها صورت گرفت مشخص شد كه شكل ظاهری آنها نیز تحت تاثیر آموزشهایی قرار گرفته كه برای رام شدن در مزرعه دیده اند.
اما سگ های زوزه كشگینه نو، اكنون كاملاً وحشی بوده و از طرفی علم دیرین شناسی هم حدس می زند كه آنهااز هزاران سال قبل می زیسته اند.دكتر هیر معتقد است كه برای انتخاب طبیعی حذف ویژگیای كه ارزش زیادی برای حیوان ندارد كافی است و این موضوع نیز قبلاً ثابت شدهاست.اگر سگ های زوزه كش حتی از زمان تولد در كنار انسان ها قرار گرفته و بزرگ شوند،نمی توانند بهتر از گرگ ها غذای پنهان شده در زیر فنجان را بیابند. در پایان نتیجهمی گیریم آن چیزی كه باعث انتخاب سگ های زوزه كش، كه گاهی اوقات به عنوان اولیناجداد سگ ها در نظرگرفته می شوند، توسط انتخاب طبیعی شده توانایی آنها در درك روابطانسان ها و همچنین روابط فیمابین است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

سگ اصیل عراقی،سگ عراقی،سگ چوپان،سگ سرابی ،توله سگ سرابی،ژرمن شپرد،سگ مبارزه،سگ جنگجو،سگ قوی،سگ درشت اندام،سگ عظیم الجثه، سگ بگیر،سگ وحشی،تربیت سگ ،اصول تغذیه سگ،سگ بیابانی،سگ نگهبان،سگ میکس،سگ جنگی،نژادهای سگ، سگهای پلیس،سگ های تربیت شده،سگ کانگال،سگ دوبرمن،سگ شینلو،گرگ و سگ،سگ گرگ، سگ های گرانقیمت، سگهای اصل،سگهای سلطنتی،سگ های گازبگیر،سگ و وفاداری،سگ گرگ،گرگ و سگ،روته،کانگال اصل از ایران، کانگار،گانگال،گرگاس،سگ شکارگر،سگ محافظ،توله سگ اصیل،سگ بوکان،سگ مهاباد،سگ افغان،سگ دورگ گیری از گرگ،دورگ سگ با گرگ،
مدیر وبلاگ : سگ نگهبان و گارد

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان